TENYSZTSI PROGRAMOK
MKSZ. 2007.04.07. 09:30
Magyar Tejel Fehr
Magyar Tejel Barna
Magyar Tejel Tarka
TENYSZTSI PROGRAMOK
A Szvetsg tenysztsi programok keretben vgezte a kecskk tenysztsi- s termels ellenrzst, valamint az llatok minstst. A tenysztsi programok jelenleg ngy fajtra terjednek ki, s ngy hazai, illetve egy klfldi eredet fajta tenysztsnek fejlesztst clozzk.
A tenysztsi programokat az albbiakban mutatjuk be. A Szvetsg tenysztsi programjban jelenleg tbb mint 10.000 nivar kecske szerepel.
A Magyar Kecsketartk s Tenysztk Orszgos Szvetsge
TENYSZTSI PROGRAMJA
A
TEJEL FEHR MAGYAR, TEJEL BARNA MAGYAR,
TEJEL TARKA MAGYAR S ANGLO-NBIAI
KECSKEFAJTKRA
2005. PRILIS 14.
TENYSZTSI PROGRAM
1. Elltsi terlet:
A Szvetsg a tenysztsi programjban szerepl tejel fehr magyar kecske, tejel barna magyar kecske, tejel tarka magyar kecske s az anglo-nbiai fajtk tenysztsnek szervezst orszgos hatskrrel vgzi.
A Szvetsg vllalja, hogy a tenyszt szervezeti feladatokat az llattenysztsrl szl 1993. vi CXIV. Trvny s annak vgrehajtsra vonatkoz FM illetve FVM rendeletek alapjn vgzi.
2. A fajtk neve:
3.
Tejel fehr magyar kecske
Tejel barna magyar kecske
Tejel tarka magyar kecske
Anglo-nbiai kecske
3. Tenysztsi cl:
3.1.Tejel fehr, barna s tarka fajtk:
A Szvetsg clja a hazai vegyes kecskellomnyra alapozott olyan fajtk kialaktsa, amelyek a lehet legjobban alkalmazkodnak az adott krnyezeti felttelekhez, s extenzv, flintenzv s intenzv termelsi krlmnyek kztt egyarnt elfogadhat teljestmnyt kpesek elrni.
Mindhrom fajta kialaktsban a tenysztsi programban meghatrozott minimum paramterek alapjn minl tbb egyed trzsknyvbe kerlse s a termelsi tulajdonsgok javtsa a cl.
Elssorban a meghatrozott tejhozam elrse, ennek megtermelst segt terjedelmes, gpi fejsre alkalmas tgy kialaktsa, a megfelel testsly s testmretek elrse a cl a fajtkon bell.
A fajtk hasznostsi tpusa: tejtermel fajtk.
3.2. Anglo-nbiai fajta:
A Szvetsg clja egy magas laktcis termels s j beltartalom rtkekkel rendelkez kecskefajta fenntartsa, amely egyben javt keresztezsi partnerknt is hasznlhat a tejel tarka magyar fajtban.
A tenysztsi munka az importlt anglo-nbiai llomnyra alapozva indul el, amelyet a kezdetektl kiegszt a meghatroz jelentsg tenyszllat import.
A hazai tenysztsben a f cl a fajtra jellemz testmretek, kllemi tulajdonsgok s kedvez tejtermelsi rtkek egyidej megrzse.
A fajta hasznostsi tpusa: tejtermel fajta.
4. Alkalmazott tenysztsi mdszerek:
4.1. Fajtatiszta tenyszts:
A fajtk kialakulsa utn a fajtatiszta llomnyok fenntartst, a fajtk megrzst szolglja az egyes fajtk jellemz tulajdonsgainak javtsa mellett. A fajtk fenntartsra szolgl. Ezzel lltjk el a kztenyszts szmra az rutermel llomnyok tejtermelsnek javtsra szolgl, apallatokat.
4.1.1. Gnimmigrci:
A tejel fehr, barna s tarka fajtk kialaktsnl elengedhetetlen ms fajtk bevonsa a tenysztsi munkba. A gnimmigrci sorn a legfontosabb szempont a kialaktand fajtknak szn szerint megfelel, javt hats fajtk alkalmazsa.
Az anglo-nbiai fajtban a hazai tenyszllomny genetikai kpessgei javtsnak egyik fontos eszkze klfldi tenyszllatok behozatalval trtn gnimmigrci.
Ennek megfelelen a fajtk nemestsre a Tenysztsi program szerint felhasznlhat tenyszllat s szaport anyag (sperma s embri) importja meghatroz jelentsgek.
A hrom tejel magyar kecske fajtt ellenrztt s sszehangolt tenysztsi program keretben alaktjuk ki, amely a fajtkon bell a tejtermels mellett szigoran sznhez kttt tenysztsre alapul.
A kltakar szne alapjn a hrom fajta elklnl, kialaktsukban ms, gnimmigrtor fajtk is rszt vesznek. A kialaktand hrom fajta az albbi:
- tejel fehr magyar kecske,
- tejel barna magyar kecske,
- tejel tarka magyar kecske.
A hrom fajta kialaktsban rsztvev kiindul llomnyok s gnimmigrtor fajtk a kvetkezk:
- Tejel fehr magyar kecske: hazai, ismeretlen tenysztsi htter, fehr szn kecske kpezi a kiindul anyallomnyt, amelynek fedeztetshez fehr sznt rkt, hazai tenyszetekbl vagy importbl szrmaz tejel kecskefajtk bakjait hasznljuk. E fajta kialaktsnl elsdlegesen a sznentli, nmet nemestett fehr, holland-, szlovk- s cseh fehr fajtkra alapozunk. Ezeken kvl szerepet kaphatnak a francia, osztrk s egyb fehr fajtk.
- Tejel barna magyar kecske: hazai, ismeretlen tenysztsi htter, barna szn kecske kpezi a kiindul anyai llomnyt, amelybe a barna szn valamennyi rnyalata beletartozik. Ezen anyallomny fedeztetshez hazai tenyszetekbl vagy importbl szrmaz, barna sznt rkt tejel kecskefajtk ismert szrmazs bakjait hasznljuk. E fajta kialaktsnl elsdlegesen az alpesi s a nmet nemestett tarka fajtk barna szn vltozataira, a szlovk- s cseh barna valamint a murciai fajtkra alapozunk. Ezeken kvl szerepet kaphatnak a toggenburgi, francia alpesi, malagai s egyb barna fajtk.
- Tejel tarka magyar kecske: hazai, ismeretlen tenysztsi htter, tarka szn kecske kpezi a kiindul anyai llomnyt, amelynek jellemzje, hogy kltakarjban egyszerre tbb szn van jelen. E fajta kialaktsnl elssorban a kvetkez, tarka szn fajtk ismert szrmazs, hazai vagy import bakjait hasznljuk: anglo-nbiai, mltai, poitevini, holland toggenburgi. Ezeken kvl n szerepet kaphatnak a br s egyb tarka fajtk.
Az anglo-nbiai fajta tenysztsben rszt vehetnek a vilg brmely anglo-nbiai tenyszetbl szrmaz tenyszllatok, embrik s sperma.
A gnimmigrtor fajta szrmazsi orszgnak A trzsknyvben szerepl, szrmazsi igazolssal rendelkez egyed a tejel fehr, barna, s tarka magyar illetve az anglo-nbiai fajta A, mg a B trzsknyvben szerepl, szrmazsi igazolssal rendelkez egyed a fajta B trzsknyvbe kerl, amennyiben megfelel a Szvetsg Trzsknyvezsi Szablyzatban meghatrozott A, illetve B trzsknyvbe kerlsi feltteleknek.
Az immigrci sorn egyenrtknek tekintjk a tenyszllat-, embri- s spermaimportot.
4.2. Keresztezs
4.2.1. Cseppvr keresztezs:
Valamely fajta A vagy B trzsknyvben szerepl nivar egyed s egy msik fajta A vagy B trzsknyves apallata kztt vgzett keresztezsbl szrmaz F1 nivar llatok az anya fajtja szerinti trzsknyv E rszbe kerlnek. Az A trzsknyvben szerepl apallattl szrmaz F1 hmivar egyedek az anya fajtja szerinti trzsknyv B rszbe kerlnek, s a kztenyszts szmra apallatnak minsthetk.
A visszakeresztezs utn az anya fajtjra R1 gnhnyad nivar egyedek visszakerlnek a fajta B trzsknyvbe, amennyiben elrik a B trzsknyvbe kerlsi minimum paramtereket, s a kllemi brlat alkalmval megfelelnek a fajtra vonatkoz kvetelmnyeknek.
Valamely tejel magyar fajta A trzsknyvben szerepl nivar egyed s az imigrcira kijellt fajta A trzsknyves apallata kztt vgzett keresztezsbl szrmaz F1 illetve az anya fajtjra R1 s R2 gnhnyad bakok amennyiben anyjuk termelsi adatai megfelelnek az A trzsknyvbe kerls minimum paramtereinek - 2009. december 31-ig - az adott fajta A trzsknyvbe kerlnek.
Az F1 illetve az anya fajtjra R1 s R2 gnhnyad nivar egyedek utdai csak akkor minslnek tenyszllatnak, ha legalbb 93,75 % gnhnyad tenyszbakkal lettek termkenytve.
4.2.2. Kzvetlen vgtermk-elllt keresztezs:
A keresztezs legegyszerbb s legelterjedtebb mdszere, amely leginkbb a heterzis hats kihasznlsra irnyul. Tejtermel llomnyokban a vgllat vgtermk-elllts cljbl, a vgrtk, a hsformk javtsa miatt alkalmazzk a hstpus (pldul br) tenyszbakokat. Tenyszllat elllt tenyszetekben is vgezhet ilyen keresztezs, de a keresztezsbl szrmaz egyedek nem kerlhetnek vissza a fajtatiszta tenysztsbe.
4.3. Tenyszts:
A gyorsabb genetikai elrehalads rdekben az albbi tenysztsi egysgek ltrehozst s fejlesztst kiemelt fontossgnak tartjuk:
4.3.1. Trzsllomnyok:
Valamennyi fajta hazai fajtatiszta llomnyaiban trzsllomnyok kijellsre kerl sor. A genetikai elrehalads rdekben a trzsllomnyok anyit clszer javt hats, nagy genetikai rtk, ivadkvizsglt hazai vagy import tenyszbakokkal illetve azok spermjval termkenyteni. Ilyen mdon alakulnak majd ki a fajtk hazai nukleusz llomnyai.
4.3.2. Baknevel anyk:
A Szvetsgneknek lehetsge van az A trzsknyvben szerepl, a mindenkori fajtasztenderdnek megfelel, elit rekord trzsknyvi osztly nivar egyedeket baknevel anyknak kijellni (nukleusz llomny), amelyek clprostsi programban vesznek rszt, s gy a legjobb hazai s klfldi apallatokkal kerlnek termkenytsre. Az gy keletkezett tenyszbakok hasznlata javasolhat a trzstenyszetek szmra a genetikai elrehalads biztostsa rdekben.
4.3.3. A tenysztsi programba val bekerls felttelei:
A tenysztsi programhoz val csatlakozs az llomny nyilvntartsba vtelvel valsul meg, amely egyben a Szvetsg tagjainak az Orszgos Tenyszet Informcis Rendszerbe trtn bejelentkezse.
A tenysztsi programban csak tarts egyedi jellssel elltott egyed vehet rszt. Jelletlen llatot nyilvntartsba vtelkor tarts egyedi jellssel kell elltni.
Nivarban llomnyba vtellel, illetve a tejel fehr, barna, s tarka magyar fajtk esetn hmivarban tenyszszemln is trtnhet az egyed fajtba s trzsknyvbe sorolsa, valamint szksg szerint a kllemi brlata, a helysznen felvett jegyzknyvnek megfelelen dokumentlva.
A tenyszszemlket a Szvetsg ltal kijellt szemlyekbl ll bizottsg, a tenysztnl vagy krzetenknt meghatrozott helysznen, jegyzknyv felvtelvel vgzi. A bizottsg legalbb hrom fs, amelynek vezetje az adott krzet krzeti kpviselje. A tejel fehr, barna, s tarka magyar fajtk bajai a tulajdonos krsre, a krzeti kpvisel vagy a tenysztsvezet megtekintse utn vehetnek rszt a tenyszszemln.
Az llomnybavteleket a Szvetsg krzeti kpviseli vagy a tenysztsvezet vgzik.
A tejel fehr, barna, s tarka magyar fajtk trzsknyve a hmivar szmra 2005. december 31-ig nyitott, gy tenyszszemlk sorn az egyedek bekerlhetnek a fajtkba. A tenyszszemln elbrlt s kijellt, llomnyba vett egyed a kllemi tulajdonsgai alapjn bekerl az adott fajta A vagy B trzsknyvbe, kltakarjnak szne alapjn besorolva.
A nivar szmra a fajtk trzsknyve nyitott, gy az llomnybavtelek sorn elbrlt s kijellt nivar egyedek bekerlhetnek a fajtba. A tejel fehr, barna, s tarka fajtk llomnyba vett egyedei kllemi tulajdonsgaik alapjn 2009. december 31- ig a fajtkA vagy B trzsknyvbe kerlnek, s maradnak. Az anglo-nbiai fajta, illetve a 2010. janur 1-tl tejel fehr, barna, s tarka fajtk a kllemi tulajdonsgai alapjn a fajthoz tartoznak tlt, llomnyba vett egyede az adott fajta E trzsknyvbe kerl.
A klnbz fajtkba tartoz egyedek kltakarjnak sznezete rszletesen a fajtalersokban szerepel.
Az egyes fajtkhoz sorolt egyedek azon utdai, amelyek nem felelnek meg a fajtalersnak, ksbb ms fajtba nem sorolhatk.
Amennyiben az llomnybavtellel trzsknyvbe kerlt nivar egyedek els ellenrztt laktcija nem felel meg a fajta A vagy B trzsknyvbe kerlsi feltteleinek, akkor az egyed utda a fajta B illetve E trzsknyvbe kerl. Zrt laktcival nem rendelkez anya hmivar utdra a Szvetsg Szrmazsi Igazolst nem llt ki.
Az immigrcira kijellt fajtbl szrmaz, A trzsknyvbe sorolt, szrmazsi igazolssal rendelkez tenyszbak az adott fajta A, mg a B trzsknyvbe sorolt, szrmazsi igazolssal rendelkez tenyszbak az adott fajta B trzsknyvbe kerl. Valamely tejel magyar fajta A trzsknyvben szerepl nivar egyed s az immigrtor fajta A trzsknyves tenyszbakja keresztezsbl szrmaz F1 s az anya fajtjra R1 s R2 gnhnyad bakok amennyiben anyjuk termelsi adatai megfelelnek az A trzsknyvbe kerls paramtereinek - 2009. december 31- ig szintn az adott fajta A trzsknyvbe kerlhetnek. A fenti idpont utn a Trzsknyvezsi Szablyzat Szerinti besorolst kapjk.
Az immigrcira kijellt fajtbl szrmaz, B trzsknyvbe sorolt tenyszbakok, amelyek nivar tenyszllatok ellltsra hasznlhatk, a fajta B trzsknyvbe kerlnek.
A megfelel tenysztsi munka s a hatkony szelekci rdekben egy tartsi helyen lv tenyszetben egy fajta tenysztse javasolt. Amennyiben a tart kt vagy tbb tenyszt szervezet ltal fenntartott fajtt tenyszt, gy valamennyi szban forg tenyszt szervezetnl fennll tagsgi viszonyt igazolni kteles.
5. Tenyszllatokkal s apallatokkal kapcsolatos szablyok, azok a tenyszllatok minstse:
Tenyszllatnak csak a trzsknyvbe kerlt egyedek s azok utdai tekinthetk. Trzsknyben szerepl egyednek szmt az a tenyszllat is, amelyet a Szvetsg elismert klfldi illetve hazai tenyszt szervezet szrmazsi igazolsa (pedigree) alapjn immigrcival belptet az adott fajtba.
Apallatnak minsl s a kztenysztsben korltozs nlkl hasznlhat minden, a tenysztsi program cljnak megfelel hmivar llat, amely lehet:
- fajtatiszta tenyszts sorn az A vagy a B trzsknyvbe kerlt tenyszbak,
- cseppvr keresztezs sorn az A trzsknyvbe kerlt, valamely tejel magyar s az immigrtor fajta keresztezsbl szrmz F1 s az anya fajtjra R1 s R2 gnhnyad tenyszbak,
- cseppvr keresztezs sorn a B trzsknyvbe kerlt F1 s az anya fajtjra R1 s R2 gnhnyad tenyszbak,
- gnimmigrtor fajta tenyszbakja, amelyet besoroltunk a tejel fehr magyar, tejel barna magyar, iletve tejel tarka magyar fajta A vagy B trzsknyvbe,
- tenyszszemln 2005. december 31-ig elbrlt s kijellt egyed.
Apallat ellltsra csak A trzsknyves, apallatt minstett tenyszbakok hasznlhatk.
Az elismersre bejelentett, nll nvvel elltott keresztezsi programokban, a program ltal meghatrozott krben, a programban meghatrozott apallatok hasznlhatk fel. A keresztezsi programon kvl apallatok kztenyszts cljra csak az elismerst kveten hozhatk forgalomba.
A tenyszbakot fedeztets eltt a tenysztnek trzsbakknt regisztrltatnia kell a Szvetsg Kzponti Irodjnl. Ellenkez esetben az utdok rszre Szrmazsi Igazols nem adhat ki.
Tenyszbakok minstse:
- szrmazs alapjn,
- a szlk termelsi paramterei alapjn,
- sajtteljestmny-vizsglati- s
- ivadkteljestmny-vizsglati index alapjn,
- kllemi brlat alapjn (100 pontos).
Tenyszanyk minstse:
- szrmazs alapjn,
- a szlk termelsi paramterei alapjn,
- sajtteljestmny-vizsglati index alapjn,
- kllemi brlat alapjn.
A teljestmnyvizsglatok vgzse, a tenyszrtk becslse s az indexek kpzse a Kecske Teljestmnyvizsglati Kdex elrsai szerint trtnik.
Az rtkelst s minstst az adatszolgltatsi formanyomtatvnyok adatai alapjn vgezzk el. A termelsi adatok felvtelre a Trzsknyvezsi Szablyzat 5. Trzsknyvezssel kapcsolatos feladatok vgrehajtsnak rendje cm fejezetben lertak az rvnyesek.
6. A teljestmnyvizsglat rendje:
A fajtk teljestmnyvizsglatt az rvnyes, llattenysztsrl szl 1993. vi CXIV. Trvny s az ide vonatkoz FVM rendeletek alapjn, a Kecske Teljestmnyvizsglati Kdex elrsai szerint kell vgezni.
Az rtkelst s minstst a formanyomtatvnyok adatai alapjn vgezzk el.
A termelsi adatok felvtelre a Trzsknyvezsi Szablyzat 5. Trzsknyvezssel kapcsolatos feladatok vgrehajtsnak rendje cm fejezetben lertak az rvnyesek.
7. A tenyszts szablyozsa, a tenyszt s a Szvetsg jogai, ktelessgei s felelssgi krei:
7.1. Az Elnksg jogai s ktelessgei:
Az Elnksg ktelessge, hogy a Kzgylsek kztti idszakban a tenysztsi krdsekben llst foglaljon, dntseket hozzon s ezekrl a Kzgylst tjkoztassa. Szablytalansgok szlelse esetn a tenysztsvezet javaslata alapjn az Elnksg megsemmisti a hamis adatokat, besznteti a trzsknyvezst az adott tenyszetben, valamint dnt a tenyszt felfggesztsrl s a soron kvetkez Kzgyls el terjesztheti a tenyszt kizrst a tagok sorbl. A tenysztsi program mdostsait az Elnksg terjeszti a Kzgyls el.
7.2. A tenysztsvezet jogai s ktelessgei:
A tenysztsvezet felels a Szvetsg tagsga ltal elfogadott Tenysztsi Programban meghatrozott tenysztsi munka sszehangolsrt, a szrmazsi igazolsok killtsrt. A krzeti kpviseln keresztl tartja a kapcsolatot a tenysztkkel, s ellenrzi a trzsknyvezsi munkt. Ha a tenysztsi programmal ellenttes esemny jut tudomsra, a Szvetsg tenysztsvezetje kteles erre felhvni a tenyszt figyelmt. Amennyiben a tenyszt ennek ellenre a tenysztsi programmal ellenttes tevkenysget vgez, szablytalansgot kvet el, gy a tenysztsvezet kteles a Szvetsg Elnksgt tjkoztatni, slyosabb esetben a szankcira vonatkoz javaslatot megtenni. A tenysztsvezet tartja a kapcsolatot a Szvetsg felgyeleti szerveivel az illetkessgbe utalt gyekben.
7.3. A Szvetsg krzeti kpviselinek a tenysztsi programot rint jogai s ktelessgei:
A krzeti kpviselk munkja kiterjed a tenysztsi adatok begyjtsre, elenrzsre rendszerezsre s a Szvetsg kzpontjba val eljuttatsra, valamint a tenysztsi munka ellenrzsre. Hibs adatok szlelse esetn rsban rtesteni kteles a tenyztsvezett. A kpvisel elvgzi a krzetben lv tenysztk llomnyban a szksges egyedi jellst, mestersges termkenytst s egyb feladatokat a tenysztsi programnak megfelelen. A krzeti kpvisel elvgzi a mindenkor rvnyes ENAR rendeletben elrt feladatait, mint a Szvetsg terleti felelse.
7.4. A tenysztsi programban rsztvev tagok, tenysztk jogai s ktelessgei:
A Szvetsg tenysztsi programja ltal biztostott kereteken bell minden
|