1993 viCXIV.trvny
FVM 2007.10.22. 19:54
1993. vi CXIV. trvny
az llattenysztsrl
Az Orszggyls annak rdekben, hogy a gazdasgi cl llattenyszts biztostsa a piackpes, minsgi llati termk elllts genetikai httert; segtse haznk rszvtelt a nemzetkzi szakmai, kereskedelmi egyttmkdsekben; szolglja a kivl, nagy termelkpessg, gazdasgos fajtk, hibridek fenntartst, fejlesztst, elterjesztst, tovbb a magyar llattenyszts trtneti mltjhoz tartoz llatfajtk megrzst, a kvetkez trvnyt alkotja
I. Fejezet
BEVEZET RENDELKEZSEK
A trvny clja s hatlya
1. E trvny az llatok tenysztst azzal a cllal szablyozza, hogy az
a) elsegtse a magas sznvonal tenyszt tevkenysg folytatst;
b) az llatok tenysz- s haszonrtkket, genetikai sokflesgket megrizzk, illetve nveljk;
c) az llattenysztsben alkalmazott tenysztsi mdszerek feleljenek meg a krnyezet- s termszetvdelmi, llatvdelmi, kzegszsggyi, piaci, valamint llategszsggyi kvetelmnyeknek;
d) javuljon az ellltott llati termk minsge, ellltsnak gazdasgossga s versenykpessge;
e) hossz tvon megrizhetk legyenek a nemzeti rtket kpvisel fajtk gnjei, egyedei, illetve azok csoportjai, genetikai sokflesgk;
f) biztostsa a nemzetkzi elrsokhoz val alkalmazkodst.
2. A trvny hatlya kiterjed a szarvasmarha, bivaly, juh, kecske, l, szamr, serts, baromfi, hzinyl, prmes llat, mh, hal, s az egyb llatok gazdasgi cl tenysz- s haszonrtk-nvel kztenysztsre, valamint a vadszhat vadfajok zrttri, lelmiszer-termelsi cl kztenysztsre.
Fogalommeghatrozsok
3. E trvny alkalmazsban
1. Apallat: az a hmivar tenyszllat, amelyet az elismert tenyszt szervezet a tenysztsi programjban elrtak szerint annak minst.
2. llattenyszts: az llatok tenysz- s haszonrtkt nvel clirnyos tevkenysgek sszessge.
3. Baromfikeltet lloms: az a ltestmny, amelyben tovbbtenysztsre vagy rutermel llomnyok ellltsa cljbl tenysz- vagy keltettojsokat keltetnek.
4. Ellenrz teszt: a keresztezses vagy hibrid tenyszts keretben vgzett llomnyszint zemi vagy kzponti vizsglat, amelyben vletlenszer mintavtel vizsglati eredmnyeinek segtsgvel llaptjk meg a vgtermkek teljestmnyt s minsgt, valamint a vgtermk-elllt szlk reprodukcis teljestmnyt.
5. Embri-tltet lloms: petesejtek s embrik ellltsra, nyilvntartsra, kezelsre, tltetsre, illetve rtkestsre szolgl, helyhez kttt vagy mozg ltestmny.
6. Fajtafenntarts: egy adott fajta, fajtakonstrukci genetikai tulajdonsgainak megrzst, illetve folyamatos genetikai fejlesztst szolgl tevkenysgek sszessge.
7. Gazdasgi cl: a mezgazdasg, az lelmiszer-termels, a prmtermels, a sport- s szabadids tevkenysg cljra trtn llat-, illetve llati eredet termk-elllts, -forgalmazs.
8. Halkeltet lloms: halivadk mestersges ellltsra szolgl ltestmny.
9. Keltettojs: olyan keltetsre alkalmas tojs, amelyet haszonllat-elllts cljbl keltetnek s amelybl a kikelt utd nem kerlhet tovbbtenysztsre.
10. Mestersges termkenytsi engedly: olyan kzokirat, amelynek birtokban lehet az apallattl a mestersges termkenyt llomsokon spermt nyerni.
11. Mestersges termkenyt lloms: olyan ltestmny, amelyben mestersges termkenyts cljbl spermanyershez, -kezelshez s -rtkestshez apallatokat tartanak, illetve rtkestsre spermt kezelnek s trolnak.
12. Mhanyanevel telep: olyan mhszet, amelyben forgalmazs cljra, ellenrztt trzscsaldoktl szrmaz mhanykat nevelnek.
13. Szaportanyag: friss, tartstott s mlyhttt sperma, petesejt, embri, tenysztojs, keltettojs, halikra, hallrva.
14. Szrmazsi igazols: elismert tenyszt szervezet ltal a tenyszllat s szaportanyag tenysztsi adatairl, a trzsknyv vagy a tenysztsi fknyv alapjn killtott kzokirat.
15. Teljestmnyvizsglat: a tenyszrtk becslshez, az llatok teljestmnyei s ezen bell termkei minsgnek megllaptsra szolgl eljrs.
16. Tenyszllat: olyan, azonost szmmal vagy jellel elltott s nyilvntartott llat, amely egyedileg vagy az llatcsoport rszeknt azonosthat:
a) amelynek szleit s nagyszleit trzsknyvbe vettk vagy jegyeztk be, s maga a tenyszllat trzsknyvezett vagy bejegyzett s trzsknyvezhet, vagy
b) amelyet elismert tenyszt szervezet tenysztsi fknyvben nyilvntartanak, vagy
c) amelyet elismert tenyszt szervezet a kisllatfajok meghatrozott krben, szrmazsi igazolssal annak ismer el.
17. Tenyszrtk: a tenyszllat becslt rktkpessge, amely utal utdai teljestmnyre.
18. Tenysztsi adat: e trvny hatlya al tartoz llatfajok egyedeinek, csoportjainak trzsknyvben, tenysztsi fknyvben nyilvntartott, az egyed, a csoport azonostsra, tartsi helyre, szrmazsra, kllemre, teljestmnyre, tenyszrtkre, tenysztjre s tulajdonosra vonatkoz bejegyzs.
19. Tenysztsi fknyv: elismert tenyszt szervezet ltal vezetett - a tenysztsi hatsg ltal hitelestett - kzokirat, amely a keresztezsi vagy hibridizcis program tenyszllatai tenysztsi adatainak nyilvntartsra s igazolsra szolgl.
20. Tenysztsi hatsg: az llattenysztsi hatsgi feladatok elltsrt felels szerv.
21. Tenysztsi program: meghatrozott gazdasgi cl elrsre vgzett tenysztsi tevkenysgek sora s az ezek megvalstshoz szksges felttelrendszer (nyilvntarts, teljestmnyvizsglat, trzsknyvezs stb.).
22. Tenysztojs: olyan keltetsre alkalmas tojs, amelyet tenyszllat-elllts cljra keltetnek s amelybl az utd tovbbtenysztsre kerlhet.
23. Tenyszt egyeslet, illetve szvetsg: a tenysztk ltal ltrehozott olyan trsadalmi szervezet, amelyet a tenysztsi hatsg tenyszt szervezetknt elismer, s amely a tagjai ltal jvhagyott s a tenysztsi hatsg ltal elismert tenysztsi programot hajt vgre.
24. Tenyszt szervezet: elismert tenyszt egyeslet, tenyszt szvetsg s tenyszt vllalkozs.
25. Tenyszt vllalkozs: egy vagy tbb termszetes, illetve jogi szemly ltal ltrehozott, gazdasgi tevkenysget vgz szervezet, amely a fajtaelismers keretben jogot kapott tenyszllat s szaportanyag ellltsra, forgalmazsra, illetve keresztezsi program vgrehajtsra.
26. Trzsknyv: elismert tenyszt szervezet ltal vezetett - a tenysztsi hatsg ltal hitelestett - kzokirat, amely a tenysztsi programjba befogadott fajtatiszta tenyszllatok tenysztsi adatainak nyilvntartsra s igazolsra szolgl.
27. Trzsknyvezs: a tenysztsi adatok hiteles gyjtse, tenysztsi fknyvben vagy trzsknyvben trtn nyilvntartsa, feldolgozsa, rendszerezse, igazolsa s kzzttele.
28. Kztenyszts: tenyszllat, rutermel llomny, szaportanyag forgalomba hozatala, tadsa ms tenyszt, valamint llattart rszre, illetve egynl tbb tenyszetet rint tenysztsi, trzsknyvezsi szolgltats vgzse.
29. Spermatrol kzpont: olyan ltestmny, amelyben forgalmazs s felhasznls cljra mestersges termkenytsi engedllyel elltott apallattl szrmaz spermt kezelnek s raktroznak.
II. Fejezet
LLATTENYSZTS
Tenyszllat, szaportanyag hasznlata
4. Szarvasmarha-, bivaly-, juh-, kecske-, l-, szamr- s sertsfajoknl utdok ellltsra csak olyan apallat hasznlhat fel, amely megfelel a 3. 1. pontjban elrt feltteleknek.
5. (1) Mestersges termkenyt llomsokrl vagy ilyen llomsok szmra spermt felknlni vagy rtkesteni csak akkor szabad, ha
a) azt mestersges termkenyt llomson vagy annak szervezsben, mestersges termkenytsi engedllyel rendelkez apallattl vettk le, s
b) az elkszts sorn minden adag - az elrsoknak megfelel minsg - spermt szrmazsazonost jelzssel lttak el, tovbb
c) azt - jogszablyban meghatrozott krben - a spermt termel apallat szrmazsi igazolsa, vrcsoport- vagy azzal egyenrtk vizsglat igazolsa s a mestersges termkenyt lloms spermaminsgi igazolsa ksri.
(2) Petesejteket s embrikat kizrlag embritltet llomsok, elismert tenyszt szervezetek, illetve elismert tenyszt szervezetek tagjai csak akkor ajnlhatnak fel vagy forgalmazhatnak, ha petesejtek s embrik
a) tenysztsi program szerint kijellt nivar tenyszllatoktl s apallatoktl szrmaznak;
b) kinyerse, kezelse, embritltet llomson keresztl trtnt;
c) a trolst, szlltst szolgl csomagolson - a szrmazs azonosthatsga rdekben - jellssel vannak elltva vagy az embritltetst kveten az embrit befogad anyallatot a 8. -ban meghatrozott mdon megjelltk.
(3) A forgalomba hozatal sorn
a) a petesejteket a termel anya szrmazsi igazolsnak, vrcsoport- vagy azzal egyenrtk vizsglat s az embritltet lloms petesejt igazolsnak;
b) az embrikat az ivarsejtet termel szlk szrmazsi igazolsnak, vrcsoport- vagy azzal egyenrtk vizsglat s az embritltet lloms igazolsnak
kell ksrnie.
(4) Ha a forgalomba hozott mszalmban egynl tbb petesejt vagy embri tallhat, amelyek csak azonos szlktl szrmazhatnak, azt erre vonatkoz egyrtelm igazolsnak kell ksrnie.
(5) A keltet- s tenysztojst tenyszetazonost jelzssel kell elltni, s a tenysztojst az elismert tenyszt szervezet szrmazsi igazolsnak, a keltettojst pedig az azt termel llomny szrmazsi igazolsa alapjn killtott szlltlevlnek kell ksrnie.
6. Tenyszllat-killtst, -rverst a vonatkoz llat-egszsggyi, kzegszsggyi s egyb elrsok megtartsval, csak az elismert tenyszt szervezet, tbb faj, illetve fajta egyttes rszvtele esetn az elismert tenyszt egyesletek (szvetsgek) ltal ltrehozott szvetsg hozzjrulsval s a tenysztsi hatsg felgyeletvel lehet tartani.
Teljestmnyvizsglat, tenyszrtkbecsls
7. (1) A teljestmnyvizsglatok s ellenrz tesztek meghatrozsa, megvalstsa - trts ellenben vgzett - llami feladat.
(2) A teljestmnyvizsglatokat s az ellenrz teszteket a tenysztsi hatsg vgzi, melynek alapjn becsli a tenyszrtket s a vgtermk teljestmnyeket.
(3) A tenysztsi hatsg - ellenrzse mellett - elismert tenyszt szervezetet is megbzhat a teljestmnyvizsglatok vgzsvel, kivve a fajtaelismersre irnyul vizsglatokat.
(4) A tenysztsi hatsg a tenyszrtkbecslskor ms vizsglatok eredmnyeit is alapul veheti, ha azokat elismert tenyszt szervezet vgzi, vagy annak megbzsbl s ellenrzse mellett vgzik, s az alkalmazott vizsglati mdszerrel az eredmnyek hiteles s szakszer megllaptsa biztostott.
(5) A teljestmnyvizsglatokban, tenyszrtkbecslsben rintett, elismert tenyszt szervezet s a tenyszllat tartja a vizsglatra vonatkoz adatokat, llatokat, szaportanyagokat kteles trtsmentesen a tenysztsi hatsg rendelkezsre bocstani.
(6) A klfldn vgzett hiteles teljestmnyvizsglatok s tenyszrtkbecslsek a hazai teljestmnyvizsglatokkal s tenyszrtkbecslsekkel akkor egyenrtkek s fogadhatk el, ha az eredmnyeket azonos mdszerrel s pontossggal llaptottk meg vagy azok megfelelen tszmthatk.
(7) A teljestmnyvizsglat s a tenyszrtkbecsls eredmnye a tenyszt genetikai fejleszt munkjnak elsegtsre, az elismert tenyszt szervezetek tenysztsi programjnak megvalstsra, tovbb a tenysztsi hatsg ellenrz, engedlyez s hitelest tevkenysgnek vgzshez hasznlhat fel.
Jells
8. A kln jogszablyban meghatrozott llatok ivadkt fggetlenl hasznostsi irnyuktl, a megszletst kveten, meghatrozott idn bell, orszgosan egysges mdon s tartsan, egyedileg vagy mint csoport rszeknt meg kell jellni, valamint nyilvntartsba kell venni.
Tenysztsi adatok gyjtse, rtkelse s kzzttele
9. (1) A teljestmnyvizsglatok s ellenrz tesztek adatait, eredmnyeit, valamint a 8. -ban elrt nyilvntartsokat a tenysztsi hatsgnl mkdtetett kzponti adatbankban kell gyjteni. Az rtkelt eredmnyeket a tenysztsi hatsg az rintett tenysztk s az elismert tenyszt szervezetek rendelkezsre bocstja.
(2) A tenysztsi hatsg a kzponti adatbankban lv, az (1) bekezdsbe nem tartoz adatokat, az adatok szolgltatjra utal mdon csak az rintett elismert tenyszt szervezet hozzjrulsval hozhatja nyilvnossgra. Ennek hinyban az adatok csak alapadatknt hasznlhatk fel.
(3) A tenysztsi hatsg hozza nyilvnossgra azon apallatok megllaptott termelsi tulajdonsgaira vonatkoz tenyszrtkt, amelyek spermja felknlsra vagy rtkestsre kerlhet, valamint a fajtaelismersre vonatkoz s az ellenrz tesztek eredmnyeit.
Az apallat-ellts rendje
10. (1) A tenysztsi hatsg cltmogatsknt rendelkezsre bocstott pnzbl, a tmogats felttelben meghatrozott fajtj s minsg, llami tulajdon apallatot, illetleg szaportanyagot szerez be s helyez ki kztenysztsre.
(2) Az llami tulajdonban lv apallat tartsval kapcsolatos kltsgeket az viseli, akihez az apallatot kihelyeztk.
(3) Az llami tulajdon apallatokrt a hasznostja djat kteles fizetni. Ennek mrtkt - jogszablyban meghatrozott elvek alapjn - a tenysztsi hatsggal kttt szerzdsben kell rgzteni.
(4) A teleplsi nkormnyzat kpvisel-testlete (fvrosban a kerleti nkormnyzat kpvisel-testlete) gondoskodhat a terletn lv nivar llatok termkenytshez szksges apallatigny felmrsrl, beszerzsrl, tartsnak megszervezsrl, vagy a nivar egyedek minstett apallattal, illetve szaportanyaggal trtn termkenytse feltteleirl.
(5) Apallat beszerzshez a jogszablyban meghatrozott mdon s felttelekkel llami tmogats ignyelhet.
Vdett shonos llatfajtk, veszlyeztetett fajtk
11. (1) A vdett shonos, jelents genetikai rtket kpvisel fajtknak az eredeti llapotukban trtn megrzse nemzeti rdek s llami feladat, melynek vgrehajtsrl az agrrpolitikrt felels miniszter (a tovbbiakban: miniszter) - a termszetvdelemrt felels miniszter, a tenysztsi hatsg, ms szervek, valamint szakmai szervezetek bevonsval - gondoskodik.
(2) shonossguk miatt vdett llatfajtknak kell tekinteni azokat a fajtkat, amelyek Magyarorszg termszetfldrajzi krnyezetben alakultak ki, illetleg tartsuknak, tenysztsknek trtneti hagyomnya van.
(3) A vdett shonos fajtk fenntartshoz, jogszablyban meghatrozott mdon s felttelekkel az llam tmogatst ad.
12. A magas genetikai rtket kpvisel, veszlyeztetett helyzetbe kerlt fajtk llomnyait vdeni kell, ehhez az llam kln jogszablyban meghatrozott mdon s felttelekkel tmogatst adhat.
Tenysztsi hozzjruls
13. (1) A mezgazdasgi termel a trvny mellkletben meghatrozott mrtkben az ott felsorolt termkek, valamint a lverseny-totalizatr tevkenysg utn, a kln jogszablyban meghatrozott szmlra tenysztsi hozzjrulst kteles fizetni.
(2) A tenysztsi hozzjruls alapja:
a) a termk rtkestsbl szrmaz - az ltalnos forgalmi adt nem tartalmaz - nett rbevtel,
b) a lverseny-totalizatr forgalma.
(3) A szemlyi jvedelemadrl szl 1995. vi CXVII. trvny 3. -nak 19. pontja szerinti mezgazdasgi kistermel rbevtelknt a tenysztsi hozzjrulssal cskkentett bevtelt veheti figyelembe.
(4) Aki a termk rtkestsrl szl szmlt, egyszerstett szmlt, szmlt helyettest okmnyt, felvsrlst igazol bizonylatot (a tovbbiakban: szmla) killtja, kteles a tenysztsi hozzjruls sszegt kiszmtani s a kln jogszably szerinti szmlra befizetni.
(5) A tenysztsi hozzjruls adk mdjra kerl behajtsra.
III. Fejezet
TENYSZTSSZERVEZS
14. (1) Az llattenyszts irnytsval, szervezsvel kapcsolatos feladatokat e trvnyben meghatrozottak szerint
a) a miniszter,
b) a tenysztsi hatsg s
c) az elismert tenyszt szervezetek, valamint az elismert tenyszt egyesletek (szvetsgek) ltal ltrehozott szvetsg
ltjk el.
(2)
A miniszter feladatai
15. (1) A miniszter az llattenyszts irnytsi, szervezsi feladatainak keretben
a) kidolgozza az llattenyszts hossz tv fejlesztsi cljt;
b)
c) a jogszablyok vgrehajtsa rdekben tmogatsi rendszert dolgoz ki s mkdtet;
d)
e) gondoskodik a tenysztsi hatsg s ms szervek bevonsval az llattenysztssel kapcsolatos llami feladatok megszervezsrl;
f) elsegti a nemzetkzi tenysztsi egyttmkdst.
(2)
A tenysztsi hatsg feladatai
16. A tenysztsi hatsg az llattenyszts szervezsi feladatainak keretben
a) orszgos llattenysztsi adatbankot hoz ltre s tart fenn - a 8. , a 9. s a 30. (4) bekezdse alapjn - s elltja az adatok trolst, feldolgozst;
b) jogszablyban elrt feladatmegoszts szerint, az llategszsggyi hatsggal egyttmkdve kialaktja s mkdteti az llatok egysges azonostsi s nyilvntartsi rendszert;
c) teljestmnyvizsglatokat, ellenrz teszteket, tenyszrtkbecslst vgez, s kzzteszi azok eredmnyt;
d) teljestmnyvizsglati megbzsokat ad ki;
e) vgzi az llami tulajdon apallat-gazdlkodst;
f) irnytja, ellenrzi a vdett shonos fajtk fenntartst;
g) elltja a kln jogszably ltal rszre meghatrozott feladatot;
h) egyttmkdik a nemzetkzi szakmai szervezetekkel.
17. A tenysztsi hatsg az llattenyszts hatsgi feladatainak keretben
a) engedlyt ad ki;
b) ellenrzst vgez;
c) fellvizsglatot tart;
d) fajtaelismersre irnyul vizsglatot vgez;
e) hitelest;
f) elismerst ad ki;
g) tenyszetazonostt ad ki;
h) az engedlyhez kttt tevkenysgekrl, az elismert fajtkrl, hibridekrl, keresztezsi programokrl s tenyszt szervezetekrl nyilvntartst vezet;
i) j llatfajtkat s tenyszt szervezetet elismer;
j) elvgzi s ellenrzi a tenysztsszervezssel kapcsolatos feladatokat;
k) elltja az shonos s vdett llatfajok gnforrsainak megrzsvel kapcsolatos feladatokat;
l) ellenrzi a tenyszllatok s szaportanyagok ellltst, trolst, forgalmazst s felhasznlst;
m) vezeti az inszemintori nvjegyzket, hatsgi bizonytvnyt ad ki.
18. (1) A 17. a) pontja alapjn a tenysztsi hatsg engedlyezi
a) mestersges termkenyt lloms, valamint spermatrol kzpont zemeltetst;
b) apallat felhasznlst szaportanyag ellltsra;
c) embritltet lloms zemeltetst;
d) baromfi- s halkeltet lloms, valamint mhanyanevel telep zemeltetst.
(2) A 17. b) pontja alapjn a tenysztsi hatsg ellenrzi
a) e trvny rendelkezseinek vgrehajtst;
b) a tenyszt szervezetek szakmai tevkenysgt;
c) az engedlykteles tevkenysgeket s az adatszolgltatsi ktelezettsg betartst;
d) a tenyszllat s szaportanyag behozatalt, illetve kivitelt;
e) az llatok szrmazst.
(3) A 17. c) pontja alapjn a tenysztsi hatsg fellvizsglja
a) az engedlyek lejrtakor az engedlyhez kttt tevkenysget;
b)
c) a klfldi teljestmnyvizsglati adatokat.
(4) A 17. e) pontja alapjn a tenysztsi hatsg hitelesti
a) a trzsknyvet;
b) a tenysztsi fknyvet;
c) a nem ltala vgzett teljestmnyvizsglatok eredmnyt;
d) az embritltet lloms nyilvntartst;
e) a tenysztsi adatot.
Az elismert tenyszt szervezet feladatai
19. (1) Az elismert tenyszt szervezet - e trvny alapjn - az llattenyszts szervezsi feladatainak keretben
a) tenysztsi programot hajt vgre;
b) trzsknyvezst vgez;
c) megbzs alapjn teljestmnyt vizsgl vagy vizsgltat.
(2) Az elismert tenyszt egyesletek (szvetsgek) ltal ltrehozott szvetsg az llattenyszts szervezsi feladatainak keretben
a) hozzjrul a tbb llatfajt, fajtt rint killts s rvers rendezshez, s kzremkdik azok lebonyoltsban;
b) sszehangolja az egyes elismert tenyszt egyeslet (szvetsg) kzs tevkenysgt, igny esetn irnytja s vgzi azok tevkenysgt, tovbb kezeli a kzs pnzgyi alapokat;
c) kpviseli a magyar llattenysztst hazai s a nemzetkzi frumokon;
d) elltja a tenysztsi hatsg ltal - meghatrozott felttelekkel - rruhzott feladatokat.
Tenyszt szervezetknti elismers
20. (1) A tenysztssel foglalkoz egyeslet, szvetsg, illetve vllalkozs tenyszt szervezetknti elismersre s az elismers visszavonsra a tenysztsi hatsg jogosult. Az elismersi eljrs krelem alapjn indul. Az elismers megadsa vagy megtagadsa nem rinti az egyeslet, szvetsg kln trvny szerinti jogszer mkdst.
(2) A tenysztsi hatsg a tenysztssel foglalkoz szervezetet tenysztknt elismeri, ha
a) a benyjtott tenysztsi program megfelel az llati termk termels - 1. -ban foglalt - kvetelmnyeinek s az elfogadott nemzetkzi elrsoknak;
b) a szervezet fajtaelismersben rszestett vagy arra bejelentett fajtt, hibridet tenyszt, illetve keresztezsi programot valst meg;
c) a tenysztsi program megvalstshoz megfelel ltszm llatllomny; valamint
d) a szakszer tenyszti munkhoz szksges szakember, a 25. -ban meghatrozott tenysztsvezet s felszerels rendelkezsre ll;
e) a tenyszllatokat egyedenknt, a 8. -ban foglaltak szerint tartsan gy jellik meg, vagy a kisllatfajok meghatrozott krnl gy rjk le, hogy azonossguk megllapthat;
f) a trzsknyvet vagy tenysztsi fknyvet a tenysztsi program elrsainak megfelelen vezetik.
(3) A tenyszt szervezet elismersre irnyul eljrst 6 hnapon bell kell lefolytatni, amely hatridt az eljr szerv vezetje egyszer 6 hnappal meghosszabbthat.
21. (1) Az elismers a tenysztsi clra, a tenysztsi programra, valamint a szakmai s trbeni tevkenysgi terletre, a trzsknyvi, illetve a tenysztsi fknyvi szablyzatra, fajtafenntartsra vonatkozik s ezek vgrehajtsra jogost.
(2) A tenysztsi hatsg meghatrozott idtartamra a felttelek teljestsre ideiglenes elismerst adhat a tenyszt szervezet rszre, ha a 20. (2) bekezds c) pontjban foglalt felttelnek csak rszben felel meg.
(3) Fajtk, keresztezsi programok, hibridek esetben elismers csak egy tenyszt szervezet rszre adhat ki, fggetlenl attl, hogy a fajta egysges cl s program szerinti nemestse s trzsknyvezse tbb rszszervezetben valsul meg. Ilyen esetben az elismert tenyszt szervezet felel az egyes tagszervezetek tevkenysgnek egyenrtksgrt.
(4) Nyilvntartott tenysztvel nem rendelkez, gynevezett vilgfajta esetn az elismers csak egyeslet vagy szvetsg rszre adhat meg.
(5) Tbb szervezet azonos trgy krelme esetn a tenysztsi hatsg az elismerst a szervezet ltal fenntartani kvnt llatltszm s a tenysztsi program figyelembevtelvel adja meg.
(6)
(7) Az elismert tenyszt egyesletek, szvetsgek ktelesek trzsknyvezni, a teljestmnyvizsglatokat elvgeztetni, valamint szrmazsi igazolssal elltni mindazoknak a tenysztknek az llatait, akik azt krik, ha az llatok a tenyszt szervezet jogostvnyban szerepl fajtk, s a trzsknyvezsnek szakmai akadlya nincs.
(8) A trzsknyv s a tenysztsi fknyv olyan kzokirat, amely nem selejtezhet.
22. (1) Az elismers - venknt ktelez hatsgi fellvizsglat eredmnytl fggen - visszavonsig szl.
(2) Elismerskor a tenysztsi hatsg a szervezetet s annak tenyszeteit nll tenyszetazonostval ltja el.
(3) Az elismert tenyszt szervezetek listjt a miniszter ltal vezetett minisztrium (a tovbbiakban: minisztrium) hivatalos lapjban kzz kell tenni.
23. (1) A tenysztsi hatsg az elrsoknak meg nem felel mkds esetn a tenyszt szervezet elismerst a felttelek teljestsig felfggeszti.
(2) A tenysztsi hatsg az elismerst visszavonja
a) az elismert tenyszt szervezet megsznse;
b) a 20. (2) bekezdsben rt felttelek be nem tartsa;
c) a hivatalos elrsoknak meg nem felel adatgyjts s valtlan adatkzls elleni alapos bejelents, szrevtel esetn.
(3) Az elismert tenyszt egyeslet vagy szvetg jogutd nlkli megsznse esetn vagy az elismers visszavonsakor a nyilvntartsra s trzsknyvezsre vonatkoz dokumentumokat t kell adni a tenysztsi hatsgnak.
24. (1) Az elismert tenyszt szervezet vezetje kteles a mkds feltteleinek vltozsait a tenysztsi hatsggal haladktalanul kzlni.
(2) A 20. (2) bekezdsben meghatrozott felttelek vltozsa a tenysztsi hatsg jvhagyst ignyli.
25. (1) A tenyszt egyesletben, illetve szvetsgben a kialaktott s elismert tenysztsi program vgrehajtst tenysztsvezet foglalkoztatsval kell biztostani.
(2) Nem lehet tenysztsvezet, akinek egyb tevkenysge vagy ms szervezetben betlttt tisztsge a tenysztsvezeti megbzatssal sszefrhetetlen. sszefrhetetlennek kell tekinteni klnsen azt, akinek tenysztsvezetknt trtn alkalmazsa gazdasgi monopolhelyzet kialakulst segtheti el.
(3) A tenyszt vllalkozs a tenysztsvezet feladatainak elltsra felels szemlyt kteles kijellni.
Fajtaelismers
26. (1) A fajtaelismers az az eljrs, melynek sorn megllaptjk, hogy az adott fajta, hibrid, keresztezsi program tenyszllatai milyen tulajdonsgokkal rendelkeznek s ki jogosult azok forgalmazsra. A fajtt, hibridet, keresztezsi programot a tenysztsi hatsg ismeri el.
(2) Adott fajta, hibrid, keresztezsi program tenyszllatait csak elismert tenyszt szervezet s csak fajtaelismers alapjn vagy a fajtaelismers irnti elfogadott krelem alapjn meghatrozott felttelekkel tenysztheti, illetve forgalmazhatja.
(3) A fajtaelismerst annak a tenysztssel foglalkoz szervezetnek kell krnie, amely
a) Magyarorszgon mg el nem ismert llatfajt, -fajtt vagy hibridet kvn tenysztsbe vonni, hibridprogramot kvn vgrehajtani;
b) sajt tenysztsi program alapjn, sajt tenyszanyaggal olyan fajtt kvn tenyszteni vagy ellltani, amely valamely meghatrozott termelsi tulajdonsgval eltrst mutat az elismert llatok csoportjbl vagy valamely tulajdonsga alapjn ms llatcsoportoktl jl elhatrolhat;
c) nemestvel rendelkez fajta esetn kizrlagos jogot szerzett a nemesttl valamely klfldi vdett fajta, keresztezsi program vagy hibrid esetben a hazai forgalmazsra.
(4) Nem lehet nll fajtaelismerst krni az elismert tenyszt szervezet keretben fenntartott, tenysztett llatfajta, hibrid, keresztezsi program rszcsoportjra, kivve, ha ehhez az rintett elismert tenyszt szervezet hozzjrul.
27. (1) A fajtaelismershez szksges vizsglatokat - kln jogszablyban meghatrozott dj ellenben - a tenysztsi hatsg vgzi.
(2) A fajtaelismers irnti krelem alapjn a tenysztsi hatsg vizsglja az elismersre val jogosultsgot, tovbb a bejelentett llatfajta, keresztezsi program, hibrid gazdasgi rtket befolysol tulajdonsgait.
(3) Az (1) bekezds szerint djfizetshez jogszablyban meghatrozott mdon s felttelekkel llami tmogats adhat.
28. (1) A bejelent a krelem elfogadstl az elismers kzzttelig ideiglenes forgalmazsi engedlyt kap, amely meghatrozott idtartamra s - jogszablyban meghatrozott - llatltszmra vonatkozik.
(2) A fajta elismerst, valamint vente az elismert fajtk jegyzkt a minisztrium hivatalos lapjban kzz kell tenni.
29. A fajta, hibrid gazdasgilag fontos tulajdonsgainak alakulst a mintavtel szablyai alapjn, valamint a keresztezsi programot a tenysztsi hatsg, meghatrozott idkznknt ellenrzi.
IV. Fejezet
ENGEDLYKTELES TEVKENYSGEK
30. (1) A 18. (1) bekezdse szerint kiadott engedly meghatrozott tevkenysgi krre s hatrozott idre vonatkozik. Az adott tevkenysgi kr, illetve a felttelek megvltozsa esetn engedlymdostst kell krni. A hatrozott id letelte utn az engedly megjthat.
(2) A 18. (1) bekezdse szerinti engedllyel rendelkezket a minisztrium hivatalos lapjban kzz kell tenni.
(3) Az engedlytl eltr tevkenysg folytatsa esetn a 18. (1) bekezdse szerinti engedlyt fel kell fggeszteni, vagy vissza kell vonni. A felfggeszts idtartama a fennll hinyossg megszntetsig, a szablytalan mkds megvltoztatsig, de legfeljebb hat hnapig tarthat. A felfggeszts eredmnytelensge esetn az engedlyt vissza kell vonni.
(4) A 18. (1) bekezdse szerinti, engedlyezett tevkenysget vgzk ktelesek a tevkenysgkkel sszefgg - jogszablyban meghatrozott - szakmai adatokat a tenysztsi hatsg rendelkezsre bocstani.
Mestersges termkenyt lloms zemeltetse
31. (1) A mestersges termkenyt lloms zemeltetsre vonatkoz - a 18. (1) bekezds a) pontja szerinti - engedlyt a tenysztsi hatsg megadja, ha
a) az rendelkezik a - jogszablyok ltal elrt - szemlyi s egyb felttelekkel;
b) annak apallat-llomnya tenysztsi, tenysztshigniai, llategszsggyi szempontbl megfelel a jogszablyi elrsoknak.
(2) A tenysztsi hatsg meghatrozott idszakra ideiglenes zemeltetsi engedlyt adhat ki.
32. (1) Aki mestersges termkenyt llomst zemeltet,
a) spermt kizrlag mestersges termkenytsi engedllyel elltott apallattl forgalmazhat;
b) sajt szakembervel szaportanyag-levtelt vgeztet s mestersges termkenytst vgeztethet;
c) a sperma trolsa s forgalmazsa sorn rsban rgztenie kell a szaportanyag eredetrl, termelsrl, feldolgozsrl, felhasznlsrl, minsgellenrzsrl ksztett adatokat.
(2) A tenysztsi hatsg engedlyvel spermatrol kzpont zemeltethet, amennyiben az rendelkezik a kln jogszablyokban elrt szemlyi s egyb felttelekkel. Az (1) bekezdsben foglalt rendelkezseket a spermatrol kzpontra vonatkozan is alkalmazni kell, azonban a spermatrol kzpont szaportanyag-levtelt nem vgezhet.
33. Mestersges termkenytst szolgltatsknt jogszablyban meghatrozott kpestssel rendelkez s nyilvntartsba vett szakember vgezhet.
Apallat felhasznlsa szaportanyag-ellltsra
34. (1) Apallattl sperma csak akkor rtkesthet, ha az apallatra - a 18. (1) bekezdsnek b) pontja alapjn - mestersges termkenytsi engedlyt adtak ki.
(2) A mestersges termkenytsi engedlyt a tenysztsi hatsg akkor adja ki, ha a spermt ad apallat
a) tenyszrtke elri a 9. (3) bekezdse alapjn nyilvnossgra hozott, meghatrozott teljestmnyszintet, vagy a tenyszllatot teljestmnyvizsglatra jelltk ki;
b) megfelel az llategszsggyi, valamint tenysztshiginiai s szaporodsbiolgiai elrsoknak.
(3) A mestersges termkenytsi engedlyre irnyul krelmet a mestersges termkenyt lloms, a spermatrol kzpont ltestsre irnyul krelmet pedig az elismert tenyszt szervezet nyjtja be.
35. Az llattart a tulajdonban vagy gondozsban lv llatok mestersges termkenytshez csak mestersges termkenytsi engedllyel elltott apallattl szrmaz spermt hasznlhat fel.
Embritltet lloms zemeltetse
36. (1) A tenysztsi hatsg az embritltet lloms mkdst engedlyezi, ha az rendelkezik a 31. (1) bekezdsnek a) pontjban rt felttelekkel.
(2) A tenysztsi hatsg meghatrozott idszakra ideiglenes zemeltetsi engedlyt adhat ki.
37. (1) Aki embritltet llomst zemeltet, annak a petesejtek s embrik eredetrl, szrmazsrl, kezelsrl, rtkestsrl s felhasznlsrl nyilvntartst kell vezetnie.
(2) Az embritltet lloms kteles olyan napraksz nyilvntartst vezetni, amely a tenyszt hatsg ltal hitelesthet, s abbl a petesejt, embri szrmazsa s tltetse, a szletend ivadk megbzhat azonostsa megllapthat.
38. Petesejt- s embrinyers, illetve tltets, jogszablyban meghatrozott kpestssel rendelkez s nyilvntartsba vett
|